O sbírce – Den válečných veteránů, 11. listopadu
Darovat on-line

O sbírce

Pořízením květu přispějete na přímou pomoc veteránům a dalším bojovníkům za svobodu prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa. Výtěžek sbírky jde také na to, aby se na jejich příběhy nezapomnělo. 

Tradice Dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčích máků tehdy pokrývaly bojiště ve Flandrech, kde umírali vojáci. Květy spatřil takto vyrůstat z hrobů a zákopů kanadský vojenský lékař John McCrae. Zasažen utrpením a pohledem na pole máků napsal báseň, která se později rozšířila a od roku 1915 neodmyslitelně spojila symbol červených květů s válečnými veterány. Organizace Post Bellum se k svátku přidala poprvé v roce 2014, aby veřejnosti přiblížila příběhy našich válečných veteránů. 

1 000 příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Před více než 20 lety začali dokumentaristé z Post Bellum natáčet životní příběhy válečných veteránů, převážně z druhé světové války. Díky tomu v on-line archivu Paměť národa najdete přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na lidi, kteří bojovali za naši svobodu, i když nenosili uniformu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků Pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo disidentů. Vedle pořádání výstav, tvorby pořadů či vydávání knih se skutečnými příběhy klade Post Bellum důraz na osobní setkávání a mezigenerační dialog. S pamětníky se tak potkávají žáci a studenti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo výletech do míst, kde je prožívali. 

Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Tehdy několika stovkám seniorů pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě Centru pomoci, které v současnosti poskytuje podporu pamětníkům při řešení obtížných životních situací v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů. 

Sbírka v roce 2023

Sbírka ke Dni válečných veteránů se konala od 1. do 30. listopadu 2023 na stovkách míst po celé republice – makové květy bylo možné pořídit v kavárnách, obchodech, galeriích, knihovnách, informačních centrech a na mnoha dalších místech. Od 7. do 11. listopadu také v ulicích měst od dobrovolníků s kasičkami. Na všech místech bylo možné přispět i bezkontaktně. Sbírku je možné celoročně podpořit také platbou online nebo nákupem máků a dalších předmětů na E-shopu Paměti národa.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.

Partneři sbírky

Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy.