Koncert pro hrdiny – Den válečných veteránů, 11. listopadu
Darovat on-line

Koncert pro hrdiny

Národ, který si neváží hrdinů, je bude ve chvílích nejdůležitějších postrádat,“ říká se.

V podvečer 11. 11. na Den válečných veteránů jsme zorganizovali spolu s Českým rozhlasem výjimečnou kulturní událost ve svatovítské katedrále v Praze – první benefiční Koncert pro hrdiny. V přímém přenosu od 19 hodin jej vysílal Český rozhlas Vltava. Koncert bylo možné také sledovat na YouTube kanále Českého rozhlasu a na Facebooku Paměti národa a Českého rozhlasu.

Koncertu se zúčastnili známé osobnosti z politického a kulturního světa, ale také samotní váleční veteráni, účastníci třetího odboje a další hrdinové, kterým je koncert věnován. Bylo nám potěšením přivítat válečného veterána Miloslava Masopusta, který v řadách československé armády bojoval roku 1944 u Krosna, novodobého veterána Bohuslava Dvořáka, který byl v 90. letech nasazen na misích v Bosně a Hercegovině nebo Albánii, a také protikomunistické odbojáře a bývalé politické vězně Iva Klempíře a Jiřího Lukšíčka.

Koncert pro hrdiny zahájil slavnostní nástup Hudby Hradní stráže. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahrál symfonické básně z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany: Vyšehrad, Tábor a Blaník. Druhá část programu byla věnována Janáčkově Sinfoniettě, kterou skladatel zamýšlel jako poděkování za první roky života v samostatném demokratickém Československu a kterou věnoval všem vojákům.

Výtěžek ze vstupného přinesl sbírce 386 130 Kč, který putuje pro Centrum pomoci, které v současnosti poskytuje podporu pamětníkům při řešení obtížných životních situací v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady.

Partnery koncertu byli Libor Winkler, Patria Finance, Tomáš Rutrle, Správa Pražského hradu a Metropolitní kapitula.

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.

Partneři sbírky

Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy.