Jak pomáháme
Proč pořádáme sbírku?
Abychom nezapomněli a vzdali úctu těm, kteří obětovali svůj život ve válečných konfliktech. Připomínáme ty, kteří byli ochotni bojovat za svobodné Československo, za svobodnou Českou republiky a svobodný svět. Příběhy válečných veteránů, letců RAF, partyzánů a příslušníků 3. odboje tvoří základ archivu Paměti národa. Den válečných veteránů je po nás připomínkou úcty, vděku a odkazu těchto lidí.
Díky tomu, že nám pamětníci v rozhovorech svěřují své osobní příběhy, přirozeně získáváme jejich důvěru. Ta nás zavazuje k tomu, že se o jejich osudy zajímáme i nadále. Zůstáváme s nimi v kontaktu, ptáme se na to, jak žijí, co je aktuálně trápí a co potřebují. Často jsme první, kdo o jejich situaci a potřeby projeví zájem. Z tohoto kontaktu vzniklo v roce 2020 Centrum pomoci Paměti národa, registrovaná sociální služba, která pomáhá hrdinům, veteránům a bojovníkům za svobodu s jejich každodenními starostmi.
Jak využíváme peníze ze sbírky?
Výtěžek se využívá dvěma způsoby – pomáháme válečným veteránům a hrdinům v rámci zmiňovaného Centra pomoci Paměti národa a natáčíme a vyprávíme jejich inspirativní příběhy. Oběma aktivitami pečujeme o odkaz veteránů a bojovníků za svobodu. Konkrétní čísla naleznete ve statistikách viz. níže.
Naše pomoc v číslech
Výtěžek ze sbírky se využívá dvěma způsoby. Pro přehlednost jsme tedy i naše statistiky rozdělili do dvou částí:
1) Dokumentaristika
Díky sbírce Paměti národa ke Dni válečných veteránů jsme mohli doposud celkově zaznamenat 1 690 příběhů válečných veteránů a dalších bojovníků za svobodu. V tomto čísle jsou zahrnuti jak lidé se statusem válečného veterána dle zákona č. 170/2002 Sb., tak také účastníci národního boje za osvobození podle paragr. 8 zákona 255/46 Sb. A dále ocenění coby účastníci odboje a odporu proti komunismu dle zákona č. 262/2011 Sb.)
Díky sbírce jsme zaznamenali:
- 395 veteránů z bojů na východní frontě
- 48 veteránů z bojů na středním východě
- 233 veteránů z bojů na západní frontě a 79 příslušníků RAF
- 199 partyzánů
- 29 novodobých veteránů, tj. účastníků misí pro roce 1989
Také příběhy dalších bojovníků za svobodu:
- 464 bojovníků za svobodu, tj. protinacistických odbojářů
- 322 bojovníků za svobodu, tj. protikomunistických odbojářů
2) Pomoc veteránům a dalším bojovníkům za svobodu prostřednictvím Centra pomoci PN
Díky vaší podpoře jsme mohli uskutečnit:
- 2636 telefonních hovorů s pamětníky
- 247 osobních návštěv s konkrétní pomocí
- 89 opakovaných návštěv s konkrétní pomocí
- 769 přání jubilantům
- 71 pravidelně zapojených dobrovolníků
- 823 skutků koordinované pomoci
- 406 realizovaných činností přímé pomoci
Přímá finanční pomoc v tomto roce znamená především zajištění úklidu bytů pamětníků, překlenutí akutní finanční nouze pamětníků, pořízení zdravotních pomůcek, úhrada doplatku léčebného lázeňského pobytu pamětníků a další.
Více informací o Centru pomoci Paměti národa na tomto odkazu.
Moc děkujeme všem, kteří si pořídili či pořídí máček k příležitosti Dne válečných veteránů! Díky vaší podpoře můžeme pokračovat v pomoci těm, kteří se zasloužili o naši svobodu a ocitají se nyní v náročných životních situacích, a také dokumentovat jejich výjimečné příběhy.
V případě, že se budete chtít s příběhy válečných veteránů seznámit i interaktivní formou, doporučujeme navštívit Instituty Paměti národa.